Voltage sensor is a device used for detecting and measuring voltage. It converts the measured voltage into a manageable signal, enabling monitoring, control and protection functions.
| Primary nominal RMS current (A) | 5mA |
|---|---|
| Measuring range (A) | 7mA |
| Supply voltage (V) | 24 |
| Secondary output | ±25mA |
| Accuracy (%) | ±0.8 |
| Output bandwidth | |
| Operating temperature (°C) | -40~85 |
| Copper busbar (mm) | NA |
| PCB | + |
| Others |