Primary hole 40.5mm×32.5mm current transformer used for charge integration and condition monitoring of rechargeable batteries
| Primary nominal RMS current (A) | 200 |
|---|---|
| Measuring range (A) | ±600 |
| Supply voltage (V) | ±15 |
| Secondary output | ±4V |
| Accuracy (%) | ±1.0 |
| Output bandwidth | 25 |
| Operating temperature (°C) | -40~105 |
| Copper busbar (mm) | 40.5x32.5 mm |
| PCB | |
| Others | XH-4A |