Voltage sensor measures and monitors voltage levels within an object, detecting either AC or DC voltage. It inputs voltage and outputs various forms such as switches, analog voltage signals, current signals, or audible signals.
| Primary nominal RMS current (A) | 10mA |
|---|---|
| Measuring range (A) | ±14mA |
| Supply voltage (V) | ±15 |
| Secondary output | ±25mA |
| Accuracy (%) | ±0.6 |
| Output bandwidth | |
| Operating temperature (°C) | -40~85 |
| Copper busbar (mm) | NA |
| PCB | + |
| Others |